Τροποποίηση των προθεσμιών υποβολής αιτήσεων παραίτησης των εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και παροχή οδηγιών σχετικά με την υποβολή των αιτήσεων παραίτησης κατά το σχολικό έτος 2020-2021.

Για να δείτε το έγγραφο πατήστε εδώ.

Οδηγίες υποβολής Αίτησης

Σας ενημερώνουμε ότι σύμφωνα με τις διατάξεις του ν. 4777/2021 (ΦΕΚ 25 τ.Α΄/17-02-2021) και την ως άνω επισυναπτόμενη εγκύκλιο, ως χρόνος υποβολής αίτησης παραίτησης από την Υπηρεσία κατά το τρέχον σχολικό έτος ορίζεται το διάστημα από 17/2/2021 έως και 10/3/2021.
Παρακαλούνται οι ενδιαφερόμενοι εκπαιδευτικοί οι οποίοι ανήκουν οργανικά σε σχολικές μονάδες και επιθυμούν να συνταξιοδοτηθούν στις 31/8/2021 όπως λάβουν υπόψη τους τις ακόλουθες οδηγίες:

α. Οι ενδιαφερόμενοι εκπαιδευτικοί συμπληρώνουν τα εξής έντυπα: (1) αίτηση παραίτησης, καθώς και (2) υπεύθυνη δήλωση περί πλάνης, ποινικής δίωξης και εκπαιδευτικής άδειας.
β. Θεωρούν το γνήσιο της υπογραφής τους μέσω της Ενιαίας Ψηφιακής Πύλης της Δημόσιας Διοίκησης (gov.gr). Στη συνέχεια αποστέλλουν τα σχετικά έντυπα ΜΟΝΟ ηλεκτρονικά στην ακόλουθη ηλεκτρονική διεύθυνση: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. αποκλειστικά κατά το διάστημα από 17 Φεβρουαρίου 2021 έως και 10 Μαρτίου 2021.
γ. Σημειώνεται ότι υπάρχει δυνατότητα ανάκλησης της αίτησης παραίτησης μέσα σε αποκλειστική προθεσμία ενός (1) μηνός από την ημερομηνία κατάθεσης της αίτησης.

Σας γνωστοποιούμε ότι στο ΦΕΚ Β΄ 491/09-02-2021 δημοσιεύτηκε η με αρ. πρωτ. 13423/ΓΔ4/04-02-2021 Υπουργική Απόφαση με θέμα: «Εσωτερικός Κανονισμός Λειτουργίας σχολικών μονάδων Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπ/σης.

Για να δείτε το ΦΕΚ πατήστε εδώ.

Σας γνωστοποιούμε ότι στο ΦΕΚ Β΄ 455/06-02-2021 δημοσιεύτηκε η με αρ. πρωτ. 14109/ΓΔ4/05-02-21 Κ.Υ.Α. με θέμα «Σύσταση και συγκρότηση πενταμελούς επιτροπής για μαθητές/τριες που συνοικούν με άτομα που πάσχουν από σοβαρό/ά υποκείμενο/α νόσημα/τα, προκειμένου οι μαθητές/τριες αυτοί να συμμετάσχουν στην εξ αποστάσεως εκπαίδευση».

Για το ΦΕΚ πατήστε εδώ.